- kobiet w wieku 18-29 lat,
- kobiet długotrwale bezrobotnych,
- kobiet o niskich kwalifikacjach i/lub kompetencjach,
- kobiet zamieszkujących tereny wiejskie.
Podejmowane działania miały na celu upowszechnianie wiedzy na temat możliwości, które sprzyjają godzeniu życia rodzinnego i zawodowego, a tym samym pomagają w skutecznych powrotach do pracy.
Uczestniczkom zaproponowano udział w poradach grupowych i konsultacjach indywidualnych prowadzonych przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach oraz specjalistów z innych instytucji i firm. Zadaniem ekspertów było przede wszystkim uświadomienie kobietom ich praw, ale też możliwości i potencjału jakim dysponują, zachęcenie ich do zrobienia pierwszego kroku w kierunku aktywizacji.
Uczestniczki otrzymały wsparcie psychologiczne w formie czterogodzinnych warsztatów grupowych pn.: „Co zyskuje rodzina gdy mama pracę zaczyna?" i spotkań indywidualnych. Celem zajęć było omówienie aspektów rozwoju osobistego w kontekście powrotu na rynek pracy, takich jak: pewność siebie, samodzielność podejmowania decyzji, radzenie sobie w sytuacjach zmian (ja to nie tylko dzieci), wzmocnienie i asertywność. Kolejne spotkania indywidualne były dopełnieniem tej tematyki a zapewnienie prywatności spotkania pozwoliło na lepsze przepracowanie problemów z jakimi borykały się uczestniczki.
Akademię Aktywnej Mamy wsparły również:
- Państwowa Inspekcja Pracy – warsztaty dotyczące prawa pracy, przywileje mam w pracy,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych – informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
- Medyczna Szkoła Policealne im. prof. Zbigniewa Religi – warsztaty nt. udzielania pierwszej pomocy, relaksacji i pielęgnacji,
- pracodawcy, dzięki którym uczestniczki poszerzyły wiedzę m.in. na temat rekrutacji. Kompleksowe, wszechstronne wsparcie oraz praca związana z wzmocnieniem motywacji i działania nastawione na indywidualne podejście oraz ukierunkowane na konkretne potrzeby matek planujących powrót do pracy są wysoko oceniane przez same kobiety i stanowią dobrą podstawę do ich dalszej aktywizacji zawodowej.
Efekty: 73% kobiet podjęło zatrudnienie i samozatrudnienie.