Czas realizacji: 01.08.2022 r. - 31.12.2022 r.
Uczestniczy projektu zostali objęci indywidualnym wsparciem doradców zawodnych i pośredników pracy. Każda z osób uczestniczących w projekcie była inna, miała inne potrzeby i oczekiwania, dlatego niezwykle ważne było zindywidualizowane poradnictwo zawodowe i nowoczesne pośrednictwo pracy. Z tego powodu zrezygnowano z porad i spotkań grupowych.
Kluczowa była rola dorady zawodowego, który za zadanie miał rozpoznać uczestnika, jego zasoby, motywację, plany i cele zawodowe, a następnie dobrać odpowiednie wsparcie. W tym celu wykorzystano testy zainteresowań zawodowych, testy kompetencji behawioralnych w środowisku zawodowym, przygotowano analizę lokalnego rynku pracy z uwzględnieniem możliwości klienta. Uczestnicy zostali wyposażeni w prawidłowo zredagowane dokumenty aplikacyjne i wiedzę jak zaprezentować się na rozmowach kwalifikacyjnych.
Pośrednicy pracy proponowali rozwiązania już dostępne bądź wyszukiwali pracodawców w branżach, którymi byli zainteresowani nasi klienci. Odwrócony został standardowy sposób działania Urzędu. Znając oczekiwania uczestników i ich mocne strony, poszukiwano pracodawców gotowych dać szansę na rozwój. Pracodawców zachęcano do udziału w projekcie, wskazując na potencjał młodych osób, nierzadko proponując coś w zamian, np. staże bądź inne wsparcie finansowe.
Efekty: Udział w projekcie pozwolił uczestnikom na uzyskanie oczekiwanego zatrudnienia, ale także przyczyniał się do podniesienia poziomu poczucia własnej wartości, wzrostu wiary we własne siły i zwiększenia motywacji do zmiany swojej sytuacji życiowej.
Z grupy 30 absolwentów aż 87% udało się wprowadzić na rynek pracy (zatrudnienie, samozatrudnienie, staże zawodowe).